Zkratka BOZP je ze slovního spojení Bezpečnost a Ochrana Zdraví při Práci, které vyjadřuje souhrn opatření, jimiž zaměstnavatel eliminuje vznik potenciálních rizik na pracovišti, a to jak pro zaměstnance, tak i pro ostatní fyzické osoby (klienty, zákazníky apod.), které se mohou pohybovat v blízkosti nebo okolí pracoviště.
Kdo je vlastně „bezpečák“?
Termín “bezpečák” nenaleznete v žádných legislativních textech. Jedná se pouze o hovorový termín, respektive jakýsi slang. Bezpečák vychází z pojmu bezpečnostní technik, případně technik BOZP a PO.
BOZP musí trvale řešit každý zaměstnavatel, který má více jak jednoho zaměstnance. Smyslem BOZP je prevence před vznikem potenciálních rizik a eliminace možného pracovního úrazu.
BEZPEČNOSTNÍ
TECHNIK BOZP NENÍ OZO V PREVENCI RIZIK
Pozor na velký omyl v názvech povolání. Bezpečnostní technik (bezpečák) a osoba odborně způsobilá v prevenci rizik není to samé! Lidé si to stále často pletou.
Každý zaměstnavatel, je ze zákona odpovědný za své zaměstnance, a tak pokud chce, aby pro něj vykonávali určenou činnost, musí zajistit, že se jim během výkonu této činnosti nic nestane.
BEZPEČNOSTNÍ
TECHNIK
Jak se píše v § 2 odst. 1 písm. d) vyhlášky č. 298/2005 Sb. o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti, bezpečnostní technik, je fyzická osoba způsobilá pro plnění úkolů v oblasti bezpečnosti práce a bezpečnosti provozu v hornických činnostech.
BOZP je kontinuální (nikoli jednorázová) činnost, při které sledujeme procesy, úkony a vztahy mezi zaměstnancem a jím provádějící činností na jeho pracovišti.
OZO v prevenci rizik
Odborná a později i laická veřejnost začala postupem času spojovat bezpečnostního technika, jehož výkonem práce bylo původně zajišťování bezpečnosti práce v hornictví, a osobu odborně způsobilou v prevenci rizik (OZO) do jedné a té samé pozice, což není správně.
Podle národní soustavy povolání jsou definice následující:
bezpečnostní technik spolupracuje se zaměstnavatelem v zajišťování úkolů v oblasti BOZP odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO) zajišťuje plnění úkolů zaměstnavatele v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci „VÝBĚR BEZPEČNOSTNÍHO TECHNIKA není tedy výběr ODBORNĚ ZPŮSOBILÉ OSOBY V PREVENCI RIZIK.“ „TECHNIK BOZP NENAHRAZUJE OZO V PREVENCI RIZIK A ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ NENÍ MOŽNÉ, ABY ZASTUPOVAL JEJÍ ČINNOST.“ Technik BOZP a OZO lze jen pro představu srovnávat se střední a vysokou školou. OZO je tedy nejvyšší kvalifikací v oboru BOZP.